Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

W Pradze z sześciomiesięcznym dzieckiem

Drukuj

Wróciliśmy z Pragi cali, zdrowi i zadowoleni i jak obiecałam podzielę się kilkoma uwagami.

 

Pobyt był króciutki, tylko trzy dni (przyjechaliśmy w piątek po południu i wyjechaliśmy w poniedziałek koło 12). Generalnie zwiedzanie Pragi z wózkiem jest możliwe i całkiem wygodne.

 

Znajomi (i przewodniki) straszą brukowanymi uliczkami, ale tak równo ułożonych chodników można tylko pozazdrościć :) Metrem nie jeździliśmy wiec nie wiem czy są windy czy nie*, tramwaje tez tylko oglądaliśmy z daleka bo pogoda była piękna i wszędzie chodziliśmy pieszo. Poza tym trzeba przyznać ze brak niskopodłogowych nie zachęca do wskakiwania do nich z wózkiem*.

Przewijaków faktycznie nie ma zbyt wiele (nie my znaleźliśmy), ale w restauracjach np. nie było problemu ze znalezieniem ustronnego miejsca. Wybieraliśmy zresztą miejsca trochę pod względem wyposażenia (restauracja z kanapami jest wygodniejsza dla nas niż same krzesła). Nie natknęliśmy się również na niemiłych kelnerów. Wręcz przeciwnie. Byliśmy np w Kotleta Bar i kelner sam zaproponował stolik z miejscem na wózek, sam przyniósł krzesełko do karmienia i bez żadnego problemu zagrzał w mikrofali słoiczek dla dziecka.
Inna sprawa jest fakt, ze restauracja która ma rezerwacje dla grup po prostu nie wpuszcza do środka. Trochę szkoda...
Kiedy nie było już nic innego pod ręką, korzystaliśmy z sieciówek. Np na Hradczanach weszliśmy do Strabuck'sa*. Zaletą sieciówek jest to, ze wiadomo jak są wyposażone (dla nas kanapy są jak na razie istotne po nasz synek wprawdzie lubi wózek, ale od czasu do czasu musi się porozciągać i pofikać ;), jest w nich w miarę czysto i ciepło.
Mala Strana i Hradczany mniej nadają sie na wózek, mieliśmy nosidełko i byliśmy z tego bardzo zadowoleni.
Byliśmy w Hotelu Salvator (Truhlarska 10), idealnie usytuowany. Rezerwowaliśmy z dwumiesięcznym wyprzedzeniem więc cena była w porządku. Hotel czyściutki, łazienki nowe, wyposażenie tez. Duże pokoje, łóżeczko dla dziecka w cenie (z prawdziwym materacykiem, kołderką i nawet poduszka). Bardzo dobre śniadania. Dobrze działające i regulowane ogrzewanie, winda i restauracja na miejscu ale nie próbowaliśmy. Nie polecałabym jednak tego hotelu latem kiedy jest ciepło bo nie ma klimatyzacji a po otwarciu okien chyba nie ma co liczyć na cisze. Z jednej strony patio z restauracja, a z drugiej ulica chyba dość ruchliwa.

Ogólnie bardzo nam się podobało, odpoczęliśmy, zrobiliśmy mnóstwo kilometrów, piliśmy dobre piwo i zjedliśmy dobra zupę gulaszowa. A przy piwie i kiełbasce jedzonej przy stoliku na ulicy udało nam się zawrzeć kilka interesujących (choć chwilowych) znajomości z turystami z różnych części świata :)


Cordialement/Pozdrawiam/Best regards

Joanna B.

----------------------------------------------------------

*Wykaz stacji metra z windą: TUTAJ

**Nowoczesne tramwaje niskopodłogowe w Pradze są- ale rzeczywiście można jeszcze często natknąć się na te mniej wygodne, starego typu.

***to prawda, że czasem wygodnie skorzystać z sieciówek. Starbuck's znajduje się również na Rynku Malostrańskim (Malostranské náměstí 28/5). Ten lokal ma dwa poziomy. Dolnego piętra (a właściwie podziemia) można nie zauważyć a jest dużo mniej zatłoczone, ma klimat (ładne sklepienia, grube mury) i duże kanapy.