Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Narodowe Muzeum Techniki

Email Drukuj PDF

Założone w 1908 r. Narodowe Muzeum Techniki (początkowo działało w innym miejscu pod nazwą Muzeum Królestwa Czeskiego) zajmuje od 1941 roku spory, kilkupiętrowy gmach.

Najbardziej rozpoznawalną i robiącą na większe wrażenie jest jego część dotycząca środków transportu. Olbrzymia sala wypełniona zabytkowymi samochodami, lokomotywami, rowerami, motorami i samolotami (jest i balon) spodoba się chłopcom w każdym wieku. Precz ze stereotypami. Spodoba się każdemu. Pierwsze automobile z drewnianymi kołami, potężne limuzyny z początku 20 wieku, lokomotywy (do niektórych można wejść), bicykle o najdziwniejszych kształtach… to na kilkulatkach na pewno zrobi wrażenie i pomoże pojąć, że świat wyglądał kiedyś zupełnie inaczej. Pytanie „A jak Ty byłaś mała Mamo to już były samochody?” jest jedynym minusem naszej wyprawy do tego muzeum.

W części motoryzacyjnej jest też elegancki wagon restauracyjny (jako eksponat), baaa… urządzono tu cały dworzec kolejowy. Są fantastyczne stare zdjęcia i plakaty…a to zaledwie jedna z licznych sal muzealnych.

W innych można podziwiać stare zegary, sprzęty domowe i biurowe. Są też działy poświęcone chemii, górnictwu, astronomii, drukowi, fotografii. Spędziliśmy w muzeum trzy godziny a wielu działów nie zdążyliśmy zwiedzić. Nie zajrzeliśmy na przykład do podziemi, gdzie ponoć wyjątkowo realistycznie i na dużej powierzchni odtworzono warunki panujące w kopalniach. Nadrobimy.

GDZIE:


Kostelní 42, 170 78 Prague 7

Dojazd tramwajem 1,8,25,26 - przystanek Letenské náměstí z najbliższych stacji metra : Hradčanská ( linia A) lub Vltavská (linia C). W pobliżu muzeum znajduje się parking płatny, są również bezpłatne miejsca do parkowania. Zdarzają się problemy ze znalezieniem wolnych miejsc – nawet na parkingu płatnym.

 

ZA ILE:


Dorośli : 190 CZK
Ulgowe: 90 CZK
Rodzinne: 410 CZK (opiekunowie + maks. 4 dzieci do 15 lat)
Opłata za możliwość robienia zdjęć- 100 CZK

 

OFICJALNA STRONAwww.ntm.cz

 

CO W POBLIŻU:

Park Letna – z metronomem w miejscu największego pomnika Stalina na świecie (który nie szpecił Pragi zbyt długo) oraz z pięknymi widokami na Pragę.

 

GALERIA:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20