Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Zegar Orloj

Email Drukuj PDF

Zegar Orloj to największa atrakcja turystyczna Ratusza Staromiejskiego- jest to najstarszy tego typu zegar w Europie. Pomyśleć tylko- gdzieś tam daleko na północ do Pragi "nasi" męczyli się walcząc pod Grunwaldem a w stolicy Czech pewien Míkulaš z Kadania tworzył dzieło swojego życia- zegar, który funkcjonuje do dziś i przyciąga turystów z całego świata. Zegar był kilkakrotnie naprawiany i odnawiany (między innymi po uszkodzeniu przez wojska niemieckie w 1945 roku) ale jego pierwotna postać pozostała przez tyle wieków bez zmian! Kiedy powstawał ludzkość wierzyła, że Ziemia stanowi centrum Wszechświata , jakiś czas temu zbombardowaliśmy kometę ... a nadal tłumy zbierają się pod zegarem podziwiając jego dostojeństwo i czekając na wybicie pełnej godziny (zegar przepiękny ale samo "przedstawienie" może wielu rozczarować) .

Ponoć zegar udał się jego twórcy tak doskonale, że w nagrodę ...został na rozkaz zazdrosnych rajców miejskich oślepiony, aby już nigdy nie mógł stworzyć równie doskonałego dzieła dla innego miasta. Życie bywa okrutnie niesprawiedliwe...

Zegar składa się z trzech części: z mechanizmu figurynkowego, tarczy i kalendarium.

Mechanizm figurynkowy zapewnia zebranemu tłumowi co godzinę krótkie przedstawienie: Śmierć jedną ręką pociąga za sznur dzwonka, drugą podnosi zegar piaskowy (tak, tak...na każdego przyjdzie pora). Turek kręci w geście protestu kręci głową .W tym czasie w okienkach górnej części zegara odbywa się procesja 12 apostołów. A wszystkiemu przyglądają się Próżność i Chciwość. I pomyśleć tylko, że to widowisko powtarza się z niewielkimi przerwami od pięciu wieków...

Środkową część zegara zajmuje złożona okrągła tarcza odmierzająca czas oraz wskazująca ruch księżyca i słońca między znakami zodiaku (oczywiście przy średniowiecznym założeniu, że to Ziemia jest ośrodkiem wszechświata).

Trzecia część zegara to kalendarium. Kalendarium zostało wykonane w 1866 roku przez czeskiego malarza J. Mánesa. Gdzieś trafiłam na informację, że jest to jedynie wierna kopia dzieła, którego oryginał znajduje się w Muzeum Miasta Pragi. Kalendarium składa się z 12 wewnętrznych medalionów ze znakami zodiaków i 12 medalionów zewnętrznych przedstawiających sceny z życia na wsi. Po obu stronach kalendarium umieszczone są figury anioła z mieczem, berłem i tarczą oraz figury 3 mieszczan, symbolizujące sprawiedliwe rządy nad miastem. ...no...z tymi sprawiedliwymi rządami to różnie bywało.