Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

FAQ czyli o co pytacie najczęściej

Email Drukuj PDF

Wybieram się do Pragi ze znajomymi autem w kolejny weekend.  Czy możesz powiedzieć w której części miasta najlepiej nocować? Wyczytałam, że blisko Hradczan i Starego Miasta, bo najwięcej obiektów do zobaczenia jest właśnie tam. Czy to prawda?

Prawdą jest, ze zwiedzanie Pragi to głównie spacery po Hradczanach, Malej Stranie i Starym Mieście. Noclegi w tej okolicy są więc zazwyczaj droższe niż w odleglejszych dzielnicach. Moja rada jest taka- szukając noclegu, najpewniej w internecie, zwróćcie uwagę (jeśli wybraliście miejsce oddalone od centrum) na to, żeby pensjonat/ hotel/ hostel był blisko stacji metra, ewentualnie tramwaju. Praga ma świetną komunikację (ceny biletów doliczcie sobie do noclegów) i nie jest bardzo rozległym miastem. Z najodleglejszej stacji metra do centrum dotrzecie w 25-30 minut. Przystanki/ stacje są dobrze oznaczone, dodatkowo jeszcze zapowiadane przez głosniki (i w metrze i w tramwajach)- z mapą przeciętny człowiek nie ma prawa się zgubić. 

...a jeśli juz zdecydowaliscie sie na nocleg z dala od centrum i od metra to poczytajcie o parkingach P+R.

ps. niektóre dzielnice odległe od centrum są niestety brzydkimi blokowiskami.

Jak jest z parkingami? Czy najlepiej szukać noclegu z możliwością zaparkowania auta?

 Z parkowaniem w Pradze jest ciężko- im blizej centrum tym ciężej. W niektórych miejscach są wydzielone strefy, w których nie można parkować (i nie próbujcie tam tego robić- tutejsze służby są bardzo gorliwe w odholowywaniu aut), w innych trwa zażarta walka o każdy centymetr na poboczu. Od biedy człowiek gdzieś to auto przyklei ale po co sie męczyć? Generalnie rezerwując sobie nocleg koniecznie należy spytać o możliwość parkowania i upewnić się, że jest ona bezpłatna lub w rozsądnej cenie. Wybierając się na wędrówke po Pradze samochód zostawcie na parkingu bo Praga ma świetną komunikacje itd...

 Jakie są ceny – czy podobne jak w Polsce (chleb, woda, słodycze, owoce)?

Ceny są podobne, no może jest nieco drożej niż w Polsce, odkąd kurs złotówki spadł (czyli od 2 lat mniej więcej, Ci co mają kredyty we frankach dokładnie niestety to wiedzą). Róźnice nie są  duże, chyba największe w przypadku słodyczy, zwłaszcza czekolady.

Ot tak dla przykładu podaję niektóre pozycje z ostatniego mojego rachunku w Tesco (Andel): Coca cola 0.5l- 15,90kc; serek almette 150g- 26,90 kc; ser żółty w plasterkach 100g- 19,50kc; masło (ponoć prawdziwe;) 250g- 20 kg; chleb ciemny z ziarnami 500g - 25kc; mleko 1,5% 1l -11,90 kc, rzodkiewka, pęczek- 7kc; mandarynki- 39,90 kc; banany 1kg-24,90kc. (zakupy w maju 2010)

Ile kosztuje piwo w Pradze?

W sklepie od kilku koron do ok.25 koron (+kaucja za butelkę- 3-5 koron). W pubach i lokalach zależy od klienteli. W popularnych lokalach na szlakach turystycznych i wszędzie tam gdzie przeważają turyści ceny od ok.35 do...hmmm najdroższe piwo spotkaliśmy w pięknie położonym ogródku restauracji Bellavista- 65 koron za małą butelkę Pilsnera a i to może nie być rekord.  Tam gdzie  bywają mieszkańcy Pragi (też często obcokrajowcy) 30-40 koron, tam gdzie sami swojacy poniżej 30 koron. 

 A obiady, powiedzmy jakaś zupa i drugie danie, plus piwo? W jakich przedziałach się zmieścimy? Żyjemy raczej bez szaleństw, ale też chcielibyśmy spróbować czegoś regionalnego.

W lokalach nastawionych na turystów znowu jest duży rozrzut cen. Szczerze mówiąc nie stołujemy się w nich więc i napisać o nich nie mogę zbyt wiele (kiedyś mieliśmy przykre doświadczenia na Malej Stranie). Podaję ceny w normalnych czeskich restauracjach,których np na Andelu, gdzie mieszkamy jest mnóstwo (to tylko ok.5 minut jazdy tramwajem od mostu Karola). W dniach roboczych  w godzinach lunchu (11.00-14.00) najlepiej korzytać z daily menu, w którym cały obiad z piwem to 100-150 kc,  po godzinach lunchu zupa kosztuje ok. 50 kc, piwo 30-40kc, drugie danie 100-250kc. Przekąski np. w restauracji Zloty Klos  wieczorem kosztują smażony ser + frytki ok. 120 koron, piwo 35kc.

 Gdzie najlepiej wymieniać pieniądze?

Moim zdaniem najwygodniej w  Polsce, w dobrym kantorze w swoim mieście. Ewentualnie można zostawić sobie do wymiany w Pradze jakąś rezerwę, gdybyście zaszaleli i koron brakło. W bankach doliczana jest opłata 2% od całkowitej sumy. Czasem doliczona jest jeszcze dodatkowa opłata, jeśli to 2% nie przekroczy jakiegoś tam progu. W kantorach prywatnych też mogą być naliczane prowizje.  Najwygodniej jest więc mieć zapas koron, i tylko "dowymieniać" brakujące niewielkie sumy albo przynajmniej przed wymianą większej sumy zapytać o całkowitą kwotę, jaką się otrzyma w koronach (niech to pokażą na kalkulatorze- tak robili znajomi). W tym miejscu wypadałoby mi  podać adres choć jednego wartego zaufania kantoru ale tego nie zrobię, bo po prostu nie korzystałam z praskich kantorów .

Czy możesz polecić jakiego przewodnika po Pradze?

Nie korzystałam z usług przewodnika ale myślę, że można zaufać Mariuszowi Szczygłowi, który zdecydowanie poleca Pavla Trojana (www.zlotapraga.cz  - zbieżność naszych domen zupełnie przypadkowa:).