Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Tańczący dom

Email Drukuj PDF

Jeden z najsłynniejszych praskich budynków jest nazywany również z sympatią: "Ginger i Fred" (na cześć  znanej pary tancerzy- Freda Astaira i Ginger Rogers). Nazwa jest bardzo trafna- nawet osoby wyjątkowo odporne na magie budynków i pozbawione wyobraźni (mój mąż ...) dopatrzeć się mogą w tym budynku sylwetek tancerzy i trafnie wskazać gdzie Ginger a gdzie Fred...:-)
"Tańczacy dom" zaprojektowany został przez jednego z najsławniejszych współczesnych architektów amerykańskich Franka Gehry'ego. Uchodzącemu za ekscentryka Amerykanowi udało się stworzyć jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynkówi Pragi ( a konkurencja na tym polu jest w stolicy Czech jest przecież duża).  Oprócz przestrzeni biurowej, w Tańczącym Domu znajduje się na parterze kawiarnia a na najwyższym piętrze - restauracja z tarasem widokowym, w której jeszcze nie byłam i pewnie szybko nie będę.
Budynek, którego każde piętro ma inny rozkład, jest bardzo wdzięcznym obiektem do fotografowania. Ładne zdjęcie można zrobić nie tylko z najlbiższego sąsiedztwa ale również, dysponując aparatem z dobrym zoomem, z drugiego brzegu Wełtawy, gdzie na mostku prowadzącym na Detsky Ostrov jest ciekawy punkt widokowy. Nowoczesny budynek jest ciekawie wkomponowany w kamienice Nowego Miasta- choć to zestawienie tradycji z nowoczesnością może się niektórym nie spodobać.

ps. Podobno Frank Gehry, którego rodzina ma korzenie polskie (jego matka się urodziła się w Łodzi), wyraził kiedyś chęć zaprojektowania budynku w Warszawie ale ówczesne władze miasta odmówiły współpracy. Trochę szkoda. Z drugiej strony architektowi niektórzy zarzucają brak świeżych pomysłów i plagiatowanie samego siebie w kolejnych projektach- może więc strata nie jest aż tak wielka;).