Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Uliczka Nowy Świat (Nový Svět)

Email Drukuj PDFWiększość turystów na Hradczanach ogranicza się do zwiedzenia kompleksu zamkowego. Tymczasem dzięki krótkiemu spacerkowi pięknymi (i niezatłoczonymi!) ulicami możecie odkryć Nowy Świat:) Nowy Świat okazuje się być dość stary- ale naprawdę warto!  Po spacerze wśród okazałych pałaców i kamienic hradczańskich nagle traficie w świat małych, skromnych domków (niewiele większych od tych na Złotej Uliczce) zbudowanych w XVII i XVIII wieku przez najuboższych mieszkańców Hradczan -rzemieślników i służbę.

 

Nowy Świat to wciąż jeszcze cichy i uroczy zakątek (czasem zapuszcza się tam wycieczka zorganizowana ale na szczęście nie zakłóca magii miejsca zbyt długo;) a cisza i spokój to przecież w Pradze tak tłumnie odwiedzanej przez turystów prawdziwy skarb... Dziś można tutaj znaleźć modne galerie i restauracje ale uliczka nie straciła swoistego uroku miejsc, w którym pokolenia zwykłych ciężko pracujących ludzi rodziły się i przemijały...

Bardzo lubię Nowy Świat i cenię jego urok chyba bardziej niz urodę Złotej Uliczki ( tam przeszkadzają mi zdecydowanie tłumy). W zasadzie głupotą z mojej strony jest promowanie tego miejsca, bo im dłużej zostanie ono nieodkryte przez rzesze turystów tym lepiej...:)

ps. dla turystów z dziećmi może przydać się informacja, że za  starym murem znajduje się uroczo ukryty nowoczesny, bezpieczny i dość spory plac zabaw dla dzieci. Jest też tam sporo zieleni, altanka chroniąca przed słońcem i święty spokój. Szukać należy uchylonej furtki w grubym murze- och uwielbiam te praskie klimaty:)