Złota Praga

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Katedra św. Wita

Email Drukuj PDF

Moja druga połówka pozostawała uprzejmie obojętna na piękno barokowych kościołów, czerwień dachów kamienic, mnogość wieżyczek ale utrzymana w gotyckim stylu, dostojna, elegancka katedra to coś co Boćki lubią najbardziej:)

Katedrę budowano ponad 600 lat!!! Pierwotnie stała w tym miejscu rotunda wybudowana w X wieku, później romańska bazylika aż w 1344 Karol IV nakazał wzniesienie w tym miejscu gotyckiej katedry. Pierwszym architektem był Francuz - Mateusz z Arras, po jego śmierci 23- letni zaledwie geniusz ze Szwabii Peter Parléř (ten sam, któremu zawdzięczamy piękno Mostu Karola), potem jego synowie i tak uczestniczyli w jej powstawaniu architekci z Francji, Niemiec i Austrii...

Katedra znajduje się na trzecim dziedzińcu Zamku Praskiego i jej widok wyrastający nagle przed oczami turystów robi wrażenie. Zabawnie jest też poobserwować starania fotografujących, którzy próbują ująć na zdjęciu katedrę. Bez odpowiedniego obiektywu trudna to sztuka bo wieże wysokie a miejsca wokół mało ale poświęcenie fotografów jest wielkie …ludzie przyklejają się do ścian sąsiadujących budynków, kucają, klękają, najbardziej zdesperowani się kładą. Uwierzcie, standardowym obiektywem ujęcie całej fasady zachodniej jest niemożliwe a jeśli komuś się to uda to stawiam sześciopak czeskiego piwa:-).

Katedra zewnątrz

To, co wbija wprost w ziemię po wejściu na III dziedziniec zamkowy to zachodnia fasada katedry z charakterystyczną rozetą z witrażem Stworzenie Świata i bliźniaczymi wieżami o wysokości 82 metrów.

Dawne główne wejście do katedry znajduje się po południowej stronie katedry. Jest to piękna Złota Brama z 1367 roku, której główną ozdobą jest mozaika przedstawiająca Sąd Ostateczny. Warto się jej przyjrzeć bo stworzono ją z ponad miliona drobnych kawałków kwarcu i szkła w 33 odcieniach. Początkowo myślałam, że informacja o milionie (ponad!) elementów jest przesadzona i nieprawdziwa. Zdjęcie jej fragmentu wykonane za pomocą teleobiektywu wątpliwości rozwiewa. Ależ się twórcy mozaiki napracowali...

Wieża Południowa wysoka na 96 metrów zwana też Wielką Wieżą była budowana pod czujnym okiem Petera Parlera, który jednak pechowo nie zdążył jej ukończyć i dobudowano do niej w XVIII wieku „barokowy cebulasty hełm”

Plątanina przypór, mnogość zdobień również zostaną w pamięci... Ja szczególnie lubię piękne w swej brzydocie chimery (rzygacze?), kóre wysoko na d głowami turystów chronią budynku katedry.

Katedra wewnątrz

Promienie padające przez witraże tworzą barwne obrazyWewnątrz katedry najbardziej podoba nam się przestrzeń i elegancja. Potężna nawa główna, 21 kaplic bocznych, przyozdobione barwnymi witrażami okna robią wrażenie. W słoneczny dzień mury są bajkowo zabarwione przez promienie słoneczne przechodzące przez witraże.

Zwiedzanie rozpoczniecie pewnie zgodnie z nurtem turystów od spaceru z lewej strony nawy głównej. W trzeciej kaplicy bocznej znajduje się okno z witrażem zaprojektowanym przez secesyjnego malarza Alfonsa Muchę.

Z boku katedry – na prawo od głównej nawy znajduje się słynna Kaplica św. Wacława. Peter Parler (zapracowany był z niego człowiek…) dostał zlecenie na jej zbudowanie w miejscu grobu św. Wacława. Turyści zwrócą uwagę przede wszystkim na bogaty wystrój – ściany zdobią szlachetne kamienie oraz malowidła. Drzwiczki we wschodniej ścianie prowadzą do Skarbca Koronnego z klejnotami koronacyjnymi, który znajduje się dokładnie nad kaplicą . Posąg św. Wacława stojący na gzymsie pod oknem też ma swoje lata (stworzony 1373 r.) i jest to dzieło bratanka owego słynnego Petera Parlera- co za uzdolniona rodzina…

Kołatka na żelaznych drzwiach w północnym portalu według legendy jest tą samą, której obręczy chwycił się umierający Wacław. Pięknej legendzie nie przeszkadza fakt, że Wacław żył w wieku X a kołatka pochodzi z XIV.

Po prawej stronie ołtarza głównego znajduje się kapiący wręcz srebrem grobowiec św. Jana Nepomucena (XVIII w.). Przypominam, że Nepomucen na swoją rzeźbę na moście Karola, pod którą ustawia się kolejka chcących głaskaniem płaskorzeźby pozyskać szczęście i nadmieniam, że to ten męczennik, z którego czaszki po ekshumacji królewski chirurg wyciągnął coś na kształt żywego pulsującego języka- choć potem Watykan przyznał, że był to jedynie fragment mózgu co dla mnie brzmi jednakowo odpychająco ;)

Katedra jest przepiękna i należy zajrzeć do niej obowiązkowo, zwłaszcza że wstęp do środka- przynajmniej do fragmenty nawy głównej jest darmowy. Resztę budynku można zwiedzić w ramach biletu, który i tak pewnie zakupicie myśląc o zobaczeniu słynnej Złotej Uliczki.

Ciekawostki:

 • Wymiary katedry są imponujące- długość 124 metry, szerokość (w osi nawy głównej)- 60 metrów, wysokość sklepienia 33 metry.
 • Rozeta z witrażem Stworzenie Świata. ma powierzchnię ponad 100m2, na którą składa się ponad 27 tys. kawałków barwnego szkła!!!
 • W Wielkiej Wieży znajdują się 4 dzwony, największy z nich i zarazem największy w Czechach został odlany w 1549 roku i nazywa się Zygmunt- brzmi znajomo prawda? Dzwon waży 18 ton, ma średnicę 256 cm i wysokość 203 cm.
 • Mozaika Sądu Ostatecznego zdobiąca złotą bramę wykonana jest z drobnych kawałków kwarcu oraz szkła w 33 odcieniach kolorystycznych. Elementów mozaiki jest ponoć ponad milion!
 • Jak wieść niesie drzwi Skarbca Koronnego zamykane są na 7 kluczy w posiadaniu 7 instytucji( między innymi prezydenta, premiera, arcybiskupa Pragi..). Komplet ma również pani sprzątająca katedrę:) (ten dowcip powtarza wielu przewodników po Pradze więc nie wiem, komu przypisać autorstwo- uczciwie przyznaję, że ja go nie wymyśliłam:) .
 • Na grobowiec św. Jana Nepomucena zużyto 2 tony srebra.
 • Będąc we wnętrzu katedry warto zadrzeć wysoko głowę- Peter Parler jako pierwszy w Europie zastosował sklepienie sieciowe
 • W 1950r. katedra została znacjonalizowana, niedawno Kościołowi udało się ją odzyskać.
 • Warto wspiąć się na wieżę katedry. Widok wynagradza wysiłek- ale uprzedzam, że schodów do pokonania jest sporo (dokładnie 287- na wysokość 56 metrów) Miejsca na odpoczynek bez powodowania turystycznego zatoru nie ma.
 • Majstrowie, którzy kończyli jej budowę w XX wieku wciąż opierali się na XIV-wiecznych planach! Budowę oficjalnie zakończono w 1929 roku ale w rzeczywistości prace trwały jeszcze kilkanaście lat. Mimo tak długiego procesu budowy (jednak można budować coś dłużej niż autostrady w Polsce;-) poszczególne elementy katedry doskonale się uzupełniają a jej wnętrze urzeka dostojeństwem i elegancją.

 

UWAGA:

Oficjalna strona katedry z godzinami otwarcia i wydarzeniami powodującymi brak możliwości jej zwiedzania (np. uroczystości):

www.katedralasvatehovita.cz

 

GALERIA:

Wnętrze Katedry
Katedra św. Wit...
Wieże katedry ś...
Przypory katedr...
W Boże Narodzen...
W katedrze
Koronkowa robot...
Mozaika
Rzygacz II
Fragment katedr...
Barwy
Wnętrze katedry...
Witraż