Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pomnik Ofiar Komunizmu

Email Drukuj PDF

Ten ciekawy pomnik znajduje się w widocznym miejscu - jadąc lub idąc przez Ujezd łatwo go wypatrzycie. Mimo, że jest tak bardzo widoczny – turyści nie poświęcają mu za wiele uwagi a jeśli już to ograniczają się do „strzelenia” sobie fotki na jego tle. Mało kto wysila się i odczytuje tablicę obok pomnika a może gdyby ludzie to robili, to nie wdrapywaliby się na stopnie i nie pozowaliby z  uśmiechami pomiędzy figurami pomnika…

Poświęcić chwilę na obejrzenie pomnika warto bo Olbram Zoubek, autor projektu świetnie ujął istotę komunizmu. Pomnik przedstawia stopniowo znikającego, zredukowanego do żałosnych strzępów człowieka. Napis na tablicy głosi, że jest to pamiątka ku czci tych, którzy zginęli i byli więzieni. Dedykowany jest wszystkim stłamszonym przez system totalitarny. Zdjęcie warto zrobić, bo owe zanikanie jednostki jest doskonale widoczne na fotografii i wygląda niczym efekt pracy w photoshopie, który na zdjęciu nawet łatwiej docenić niż w rzeczywistości.

Pomnik można oglądać zarówno w dzień, jak i w nocy ( jest ciekawie podświetlony)

ps. o stłamszeniu przez system i o tym, jak nasi sąsiedzi sobie z tym radzili (bądź też nie radzili) można przeczytać w świetnej książce autorstwa Mariusza Szczygła "GOTTLAND". Polecam serdecznie- arcyciekawa książka.