Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ogrody Kińskich

Email Drukuj PDF

Założone w 1827 roku przez Rudolfa Kińskiego to blisko 22 hektary przeuroczych terenów do spacerowania, oddzielonych od reszty zielonych terenów na wzgórzu Petřín malowniczym Murem Głodowym. Kaskady, jeziorka, wygodne ścieżki, punkty widokowe i dziesiątki ławeczek w mniej lub bardziej ustronnych miejscach zapraszających do odpoczynku. To typowy przykład ogrodu angielskiego a dla mnie jeszcze lepszym określeniem jest „lasopark” (trafne i bardziej zrozumiałe dla botanicznych ignorantów, do których się zaliczam:). Zadbany, oświetlony, z wygodnymi alejkami a jednocześnie sporo tu przestrzeni i nieskrępowanej przyrody.

Przy głównym wejściu do parku rośnie ogromny ( ponad 5 metrów obwodu pnia i wysokość 24 metry) platan a jego wiek 180 lat wzbudza szacunek.Wzrusza ustawiona obok niego tabliczka ze zdjęciem owego drzewa z 1927 roku- juz wtedy było to spore drzewo.  Blisko tego pomnika przyrody jest ogrodzony plac zabaw- bardzo fajne miejsce dla dzieciaków z czystą i zadbaną toaletą (ta ostatnia wiadomość przyda się również bezdzietnym).

Obiektem, którego nie da się przeoczyć jest okazały pałac letni, który pod koniec XIX wieku rodzina Kińskich sprzedała Miastu Praga za 919 500 Kč.

Wspinając się w górę traficie na dwa małe jeziorka, drewniany kościółek św. Michała przeniesiony tu w 1929 roku, punkt widokowy, z którego można podziwiać prawy brzeg Wełtawy z Tańczącym Domem i Wyszehradem.

Od 1995 roku miasto wydało na renowację Ogrodów ponad 300 milionów koron- jedna trzecia pochodziła od hojnej Unii Europejskiej. Zadbano o wygodę osób na wózkach (no i moją, jako matki z wózkiem:)- można dotrzeć stąd aż pod Strahovski klasztor. Są schody ale zawsze można pójść alternatywną alejką  bez takich utrudnień. Barier nie ma ale górka to spora…

Podsumowując: Ogrody Kińskich to piękne miejsce pełne uroczych niespodzianek dla romantyków i spragnionych spokoju. Jadąc do Pragi na dzień, dwa pewnie nie zdążycie poznać ich uroków ale wszystkim spędzającym tu trochę więcej czasu polecam! Zwłaszcza świeżo zakochani narzekać nie będą....

GALERIA:

Jeziorko dolne
Wodospad
Cerkiiew św. Mi...
Jeziorko górne
Ławeczki
Schodki
Punkt widokowy
Widok na Tańczą...
Ławeczki ponown...
Jesienny spacer
Wojowniczo...
Zakrętasy...