Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

KRÁLOVSTVÍ ŽELEZNIC

Email Drukuj PDF

KRÁLOVSTVÍ ŽELEZNIC to atrakcja dla małych i dużych chłopców…a i mamom może się spodobać:).

Oglądanie mknących kolejek i uroczych miasteczek to frajda dla dzieci - i to Ci mali zwiedzajacy są tu w przewadze. Organizatorzy o tym wiedzą i w weekendy często są tu dodatkowe aktrakcje dla dzieci- konkursy, malowanie buzi, baloniki itp. 

 Makiety urzekają szczegółowością- dokładnie odtworzono nie tylko tory, budynki, pociągi ale też przyrodę i ludzi. Na makietach widać dzieci, spacerujących z psami, turystów, rowerzystów, kobiety rozwieszające pranie, nowożeńców wychodzących z kościoła, staruszków z laskami. Elewacje budynków są bardzo dokładnie wykonane- widać poszczególne cegły, odtworzono nawet wyburzane ruiny z krzątającymi się obok robotnikami. Warto się dobrze przypatrzeć figurkom- jeden robotnik wisi trzymając się kurczowo balkonu a na pomoc spieszy facet z drabiną. Takich scenek rodzajowych jest więcej.* Poruszają się nie tylko pociągi ale również samochody i autobusy- co więcej zatrzymują się one na światłach i przystankach. Jest przedstawiona zima i lato. Co kilka minut zmienia się oświetlenie i ten sam krajobraz można oglądać w świetle dnia jak i nocy, kiedy to zapalają się lampy, światła w budynkach. Ktoś się porządnie napracował:). 

Wystawa zajmuje dwa poziomy, wciąż trwa jej rozbudowa. Plan przedstawienia ciekawszych miejsc Czech na olbrzymiej powierzchni 900m2 zakłada jej ukończenie w 2014 roku. Sporo juz zrobiono-można np. podziwiać  Karlove Vary, w których trwa festiwal filmowy. Ciągle jednak zostaje jeszcze spora powierzchnia do wykończenia - więc podwyżka cen i tak drogich juz biletów w 2011 jest nieuzasadniona ale cóż zrobić...

 Jest tu też dokładna makieta Zamku Praskiego na Hradczanach, są papierowe modele innych czeskich zabytków.

Na niższym poziomie oprócz tradycyjnych makiet mają swoje wystawy firmy produkujące zabawki dla dzieci. Jest więc bardzo duża ekspozycja LEGO, TOMICI i kilku innych producentów. Jest i duża wyspa SODOR a każdy świadomy rodzic kilkulatka wie, że tam mieszka lokomotywa Tomek i jego liczni przyjaciele:). Mój Bartek miał frajdę a ja mgliste przeczucie dużych wydatków na jego pasje kolejarskie - jest co zbierać;). 

Konstrukcje firmy K’nex (karuzele, zjeżdżalnie) dzieciaki mogą uruchamiać za pomocą przycisków, które łatwo przegapić. 

 Wystawy wystawami, makiety makietami a mój dwulatek największą radość miał z kącika zabaw dla najmłodszych.  Przytulny choć niezbyt duży, wyłożony wykładziną pokój  ma parę niezaprzeczalnych atrakcji. (duży traktorek, wielgachne klocki LEGO z wyraźnymi śladami nadaktywności silnych dzieciaków, pudełka wypełnione klockami LEGO, lokomotywki, kredki). Tuż obok niego znajdują się automaty z napojami i stoliki, przy których dorosli mogą odpoczać w trakcie zabaw pociech.

ps. W tym roku (2011r.) odwiedziliśmy "Kolejkowo" z trzyletnim już Bartkiem. Radość podobna. Na plus zmieniło się to, ze jest więcej możłiwości dla dzieci w kierowaniu pociągami. W zasadzie jest to tylko możliwość zainicjowania przyciskiem ruchu pociągu lub  jego zatrzymania- ale dla mojego trzylatka wystarczyło to do osiągnięcia pełni szczęścia:)

 

Oficjalna strona w języku czeskim i nagielskim: http://www.kralovstvi-zeleznic.cz/

 

GDZIE. Stroupežnického 23, 150 00 Praha 5 - Anděl

Wystawa znajduje się w podziemiach do których zjeżdża się ruchomymi schodami. Łatwiej znaleźć duży sklep z kolejkami i innymi akcesoriami (na poziomie ulicy) i dobrze- bo tam musicie najpierw trafić, żeby kupić bilety wstępu. 

ZA ILE. Bilety niestety są drogie. W 2011 roku kosztują 200 koron- normalny i 30 koron -dziecko do 1 metra. To dużo, ale mimo wysokiej ceny (była spora podwyżka od ubiegłego roku, kiedy pierwszy raz zajrzeliśmy tam z Bartkiem) wciąż niebrakuje chętnych na zwiedzanie wystawy.

Warto mieć przy sobie 10 koron- bo dzięki nim otworzymy szafkę, w której można przechować bagaż, kurtki itp. Po zwiedzaniu 10 koron wraca do właściciela.

 UWAGA!
Przystanek Andel znajduję się zaledwie kilka minut jazdy tramwajem od Malej Strany. Poza tym wypad tutaj możecie połączyć z zaplanowaniem obiadu. Jest tu sporo lestauracji, które nad malostrańskimi mają tę przewagę, że tutaj liczy się na stałą klientelę (znajduje się tu centrum handlowo-biurowe a w nich pełno głodnych pracowników...;) a nie „jednorazowych” turystów. W dni robocze, w porze lunchu za ok. 140 koron można zjeść przyzwoity, dwudaniowy obiad (daily menu).

 

*Twórcy makiet nie zapomnieli o całujących się parach, przy szosie stoją przedstawicielki najstarszego zawodu świata a na jednej makiecie jest również plaża nudystów- na to wszystko akurat nie musicie zwracać uwagi dzieci;).

 

GALERIA: 

Makieta miasta
Makieta 2
Makieta 3
Dzień i noc
zima
Budynek
Dla dzieci
Wyspa Sodor
Konstrukcje K'n...
Obserwator
Zwiedzający
Lego
Lego 2
Sodor 2
W kaciku dla dz...
Kącik dla dziec...
Kącik dla dziec...
W lokomotywie
KOlejka
Noc
Klockowo
Na skałkach
Tomek
Pożar
:)
DinoPark