Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Ogród Franciszkański- oaza spokoju dobrze ukryta

Email Drukuj PDF

Nie jest łatwo tu trafić. Ogród jest dobrze ukryty przed wzrokiem turystów umęczonych gwarem miasta, nieświadomych istnienia pachnącej różami oazy spokoju zaledwie kilkadziesiąt metrów od Placu Wacława...

 

 

Kiedyś w tym miejscu zakonnicy uprawiali zioła, kwiaty, drzewka owocowe- cóż za cudowne musiało być to miejsce, oaza spokoju pachnąca ziołami -tak blisko rozwijającego się prężnie miasta. Część magii tego miejsca dotrwała do dziś właśnie dzięki temu niezwykłemu kontrastowi- tuż obok znajduje się hałaśliwy i zatłoczony plac Wacława a tu cisza, spokój, ławeczki i … róże. Setki róż.

Nad ogrodem góruje Kościół Matki Bożej Śnieżnej. Jeżeli zastanowiło Was coś w jego kształcie to brawo za spostrzegawczość. Jest to najwyższa świątynia w Pradze. Pretendowałaby również do miana jednej z największych ale prace nad jej budową (rozpoczęte w 1347 roku) zatrzymały wojny husyckie. Zdążono zbudować tylko prezbiterium…i tak już zostało. W środku świątyni znajduje się również najwyższy praski ołtarz (29 metrów) z 1724 roku.

Na terenie ogrodu przygotowano plac zabaw dla dzieci- zarówno tych najmniejszych jak i nieco starszych. Jest całkiem spory i atrakcyjny. Dodatkową zaletę stanowi znajdująca się na jego terenie mini fontanna pluskająca od czasu do czasu wodą- dla małych dzieci frajda dla dorosłych sposób na ochłodę w gorące dni. Fontan jest w ogrodzie więcej.

W różach
Spacerek
Kościół
Na placu zabaw