Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Koń jaki jest każdy widzi...

Email Drukuj PDF

Kultowy praski klub muzyczny (a także kino) Lucerna znajdziecie w centrum Pragi - w pobliżu Placu Wacława. Lucernę zaprojektował dziadek prezydenta Havla- Vaclav Havel senior. Nazwę wymyśliła jego żona- projekt budynku skojarzył jej się z latarnią ("lucerna" to po czesku latarnia). W nazwie podobało się również to, że  nie była trudna do wymówienia dla obcokrajowców*. Budowę rozpoczęto w 1907 roku.

 

Obecnie Lucerna to centrum kulturalne z kinem , klubem muzycznym, kawiarnią i restauracją. Jest to miejsce magiczne a za Mariuszem Szczygłem polecam odwiedzenie go późnym wieczorem. M.Szczygieł świetnie opisał to miejsce i na pewno nie zrobiłabym tego lepiej więc zainteresowanych odsyłam po prostu tutaj: http://www.mariuszszczygiel.com.pl/471,osobisty-przewodnik-po-pradze .

Z racji mojego skrzywienia zawodowego kilka słów o kinie. Kino działa od 1909 roku. Oczywiście najpierw były to filmy nieme od 1929  r. zaczęto w nim wyświetlać filmy z dźwiękiem. Kino funkcjonuje do dziś. Piękny wystrój, niebanalny repertuar (zazwyczaj...) czynią to miejsce wyjątkowym. 

Do Lucerny warto zajrzeć choć na chwilę, by zerknąć na kolejny przykład czeskiego, przewrotnego poczucia humoru.

Ujrzycie bowiem nad głowami konia, na którym siedzi król Wacław. Jeźdźcowi nie można nic zarzucić ale koń...wisi biedaczek do góry nogami.

Ta niezwykła rzeźba (470cm x 290 cm) jest dziełem kontrowersyjnego współczesnego rzeźbiarza Davida Černego, który nie zawahał się w ten sposób sparodiować narodowej świętości, jaką jest pomnik patrona Czech dumnie stojący w sercu Nowego Miasta. David Černy lubi szokować i wzbudzać kontrowersje- na jego prace natkniecie się w różnych częściach Pragi (np raczkujące, wielgachne "bobasy" na Kampie, na tle ich ogromnych pup większość turystów "strzela" sobie fotkę). Dla zainteresowanych : www.davidcerny.cz.

Oficjalna strona  Lucerny: www.lucerna.cz

...a bardzo swobodnie nawiązując do tematu to:

"Istnieją liczne legendy dotyczące konnych posągów, zwłaszcza takich z jeźdźcem.Podobno pewne informacje zakodowane są w liczbie i położeniu końskich kopyt: jeśli jedno kopyto znajduje się w powietrzu, to jeździec został ranny w bitwie; dwie nogi w powietrzu oznaczają jeźdźca poległego w bitwie; trzy nogi w powietrzu mówią, że jeździec zabłądził w drodze do bitwy, natomiast cztery nogi w powietrzu dowodzą, że rzeźbiarz był naprawdę bardzo sprytny. Pięć nóg  w powietrzu oznacza, że prawdopodobnie co najmniej jeden koń stoi za koniem, na którego patrzymy. Natomiast jeździec leżący na ziemi, a koń na nim, mając w powietrzu wszystkie cztery nogi, to znak, że jeździec albo był bardzo niekompetentny, albo miał bardzo narowistego konia."**

*Opisuje to w swojej  książce "GOTTLAND" Mariusz Szczygieł,  którą to książkę uparcie wszystkim polecam .
**Terry Pratchett "W północ się odzieję". Książki T.Pratchett'a polecam równie entuzjastycznie jak twórczość  M.Szczygła. Myślę, że żaden z nich nie obraziłby się za to zestawienie.