Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Park Stromovka

Email Drukuj PDF

"Stromovka (dawniej Královská obora) – największy (86,4 h) park w centrum Pragi utrzymany w stylu angielskim. Od 1988 roku jest chronionym prawem zabytkiem przyrody.

Stromovka położona jest w dolinie Wełtawy na południe od wyspy rzecznej Císařský ostrov (dosł. Cesarska Wyspa) i oddzielona od niej kanałem żeglugowym.

Od XIII w. istniał tu zwierzyniec – królewskie tereny łowieckie – założony przez Przemysła Ottokara II w roku 1268, później stopniowo przekształcany w królewski park. Od 1804 park jest dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta."

(www.wikipedia.pl)

 

 

Od siebie dodam, że to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi- place zabaw, restauracja, mnóstwo miejsca do spacerowania, trasy dla rowerzystów i rolkarzy. Są tutaj dobrze utrzymane trawniki, na których można urządzić sobie piknik, można znaleźć również fragmenty naturalnego lasu. Na jesień obfitość kasztanów ucieszy dzieci.

W parku znajduje się również Planetarium a w pobliżu niego tereny wystawowe wraz ze słynną Křižíkovą Fontanną, Morskim Światem, oraz sezonowym wesołym miasteczkiem, z którego niestety muzyka wdziera się do parku. Atrakcyjność parku oraz obecność w pobliżu wyżej wspomnianych obiektów powodują, że choć znajdują się w jego pobliżu trzy wielkie parkingi w weekendy pojawiają się duże kłopoty z parkowaniem. Łatwo dotrzeć tutaj tramwajem lub metrem.

 

Dojazd:

Tramwaje 5, 12, 14, 15, 17 (przystanek Výstaviště)

Metro : linia C, stacja Nádraží Holešovice- stąd 15 minut piechotą lub jeden przystanek tramwajowy

 

Obiekty na terenie parku:

Restauracja z dużym placem zabaw tuż obok: http://www.vozovna-stromovka.cz/

Planetarium: http://www.planetarium.cz/