Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Place zabaw w centrum Pragi

Email Drukuj PDF

Place zabaw nie będą na pewno priorytetami na Waszych listach rzeczy, które chcecie zobaczyć w Pradze ale Wasze dzieci z pewnością będą mieć na ten temat inne zdanie:). Poza tym weźcie pod uwagę, że zwiedzanie Pragi to często (niestety) spacer w tłumie. Małym turystom ten las kolan na pewno się nie spodoba a i nieco starsi będą zmęczeni. Odpoczynek na placach zabaw wszystkim dobrze zrobi.

W ostatnich latach powstały place zabaw w miejscach bardzo atrakcyjnych turystycznie, więc bez żadnych specjalnych instrukcji i tak się na nie natkniecie. Z reguły ogrodzone, z wieloma ławeczkami, w pięknej scenerii, bezpieczne- dzieci mogą się bawić, dorośli odpocząć od zgiełku miasta.

Obok mostu Karo...

Placu na wyspie Kampa (tuż obok Mostu Karola) nie da się przegapić. Piaskownica, kilka urządzeń dla maluchów, drabinki i większa zjeżdżalnia dla nieco starszych dzieci + sporo ławek i piękny widok na most Karola i Wełtawę.

Nowy Świat /No...

Ci którzy dotrą do uroczego i na szczęście jeszcze niezbyt zatłoczonego Nowego Świata (na Hradczanach) w starym murze naprzeciwko niewielkich kamieniczek znajdą małą bramę do całkiem sporego, choć cudownie za tym murem ukrytego, placu zabaw. Oprócz dość fajnych konstrukcji dla maluchów znajduje się tu także zacieniona altana- świetne miejsce do schronienia się przed słońcem i innymi turystami. Oaza zieleni i spokoju.

Vojanovy sady
Nieopodal słynnych Ogrodów Wallensteina znajdują się mniej znane a również urocze Voyanovy Sady. Ciężko te kilka ławeczek znajdujących się w cieniu starego muru oraz małą konstrukcję  dla najmłodszych nazwać placem zabaw z prawdziwego znaczenia ale dla małych dzieci to okazja do fajnej przerwy w zwiedzaniu Pragi. Na terenie ogrodu , w pobliżu placyku zabaw znajdują się toalety.
Petřín /na szc...

Place zabaw znajdują się również na wzgórzu Petrzyn (Petřín) (zarówno na szczycie wzgórza jak i na dole, niedaleko dolnej stacji kolejki ).
Ten na dole jest zupełnie nowy (powstał w 2012 roku- w miejscu starego palcu) i spory. Ogrodzony, z wieloma wygodnymi ławkami dla dorosłych, piaskownicą, dość ciekawymi konstrukcjami do wspinania się i zabawy, uważnym Panem Dozorcą i czystą toaletą. Uwaga na zamykanie furtki - dzieci notorycznie przytrzaskują sobie przy tym palce.
Ten u góry, w cieniu Muru Głodowego i wieży widokowej jest wysypany żwirem i składa się z małej trampoliny, hamaku, konstrukcji do wspinania, kiwaczka i równoważni.
Poza tymi dwoma placami są jeszcze mniejsze zakątki z drobnymi atrakcjami dla dzieci i oczywiście pięknymi widokami na Pragę.

Ogrody Kińskieg...

Ze wzgórza Petřín można w ogóle nie wychodząc ze świata i zieleni i spokoju do moich ulubionych Ogrodów Kińskich. Znajdują się w nim dwa place zabaw, w tym na dole wzgórza czekają na rodziców wygodne ławy i stoły, na dzieci atrakcje (zjeżdżalnia duża i mała, równoważnia, domek dla najmłodszych, rowerkowa karuzela, tablica, i piasek) no i przydatne wszystkim pokoleniom WC. Na terenie placu znajduje się pompa wodna- mała rzecz a w ciepłe dni rzesze bosych dzieci czerpią radość z rozlewania, wylewania, przelewania i robienia błota. Dobrotliwy Pan Dozorca nie protestuje:)


Dětský ostrov

Przypadkiem ciężej trafić na Detsky Ostrov a ta wyspa na Wełtawie stanowi chyba najrozleglejszy plac zabaw w turystycznym centrum Pragi. Odwiedzenie tej wyspy można „wkomponować” w swoje plany zwiedzania, bowiem na drugim brzegu oprócz okazałych kamienic Nowego Miasta dobrze widać słynny Tańczący Dom. Widać również gmach Teatru Narodowego a w oddali można zobaczyć ciemne wieże kościoła na Wyszehradzie, na który pewnie wielu nie zdąży dotrzeć (a naprawdę warto). Kiedyś kursował stąd tramwaj wodny a jego likwidacji władzom Pragi długo nie wybaczę....

ps. Na wyspę przechodzi się małym mostkiem i mostek jest tylko jeden. Nie warto przemierzać wyspy z nadzieją, że trafi się na drugie z niej wyjście. Mostek jest tylko jeden!

UWAGA! Po powodzi w czerwcu 2013 roku wyspę zamknięto i zaczeto rekonstrukcję placu. Rekonstrukcja trwa do dziś (2014, marzec)

Slovanský ostro...

Jeśli będąc na Detskym Ostrovie  wytęży się wzrok to po drugiej stronie rzeki można zobaczyć kolejny plac zabaw (Slovanský ostrov)- dość oryginalny w formie. W sezonie letnim często urządzane są tam festyny z dodatkowymi atrakcjami dla dzieci. Działa też urocza lokomotywa a wagonikach do niej doczepionych dzieci mogą radośnie przejechać kilka kółeczek (za drobną opłatą).

Ogród Franciszk...

W samym gwarnym centrum Pragi, tuż obok Placu Wacława ukryty jest piękny, pachnący różami  Ogród Franciszkański a w nim bardzo fajny plac zabaw. Oprócz piasku, miejsc do wspinania i zjeżdżania dzieci mogą jeszcze pochlapać się wodą pluskającą z małej rzeźby- co jak zwykle stanowi dla nich wielką atrakcję:) Warto tam zajrzeć.

Wyszehrad

 

Choć dni największej świetności Wyszehradu już minęły to warto wybrać się tam dla pięknych widoków i magii miejsca. A kiedy już się tam wybierzecie pociechy mogą się pobawić na fajnym, zbudowanym z drewna placu zabaw. Drzewa, altanki, zadaszone wieżyczki dają miły cień a także schronienie w przypadku nagłej ulewy. Kiedy byliśmy tam w maju liczne różowe płatki więdnące na żwirowym podłożu informowały, że gdybyśmy odwiedzili ten ciekawy plac zabaw w kwietniu to drewniane konstrukcje znajdowałyby się pod różowym parasolem kwiatów. Przegapiliśmy.
Park Stromovka

Park Stromovka to jeden z największych i najładniejszych parków w Pradze. Nie znajduje się on w ścisłym centrum Pragi ale ponieważ w jego sąsiedztwie usytowanych jest  wiele turystycznych atrakcji (Křižíkova Fontanna, Morski Świat, zamek Troja, praskie ZOO) warto uwzględnić go w planie zwiedzania Pragi.  Plac zabaw obok restauracji Vozovna Stromovka jest największym, choć nie jedynym, placem zabaw w parku. Znajduje się tutaj kilka atrakcji dla najmłodszych (wśród nich najbardziej charakterystyczny jest długi,drewniany pociąg) oraz konstrukcje do wspinania się dla nieco starszych dzieci.Piękno otoczenia placu zabaw jest jego największym atutem.

 

GALERIA:

Dětský ostrov
Dětský ostrov I...
Ogrody Kińskieg...
Ogród Franciszk...
Obok mostu Karo...
Nowy Świat /No...
Nowy świat /No...
Nowy Świat / No...
Petřín / u podn...
Petřín / u podn...
Petřín /na szc...
Park Stromovka
Vojanovy sady
Slovanský ostro...
Slovanský ostro...
Slovanský ostro...
Wyszehrad