Złota Praga

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Dojazd do Pragi

Autostradą przez Czechy

Email Drukuj PDF

Warto pamiętać:
Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi na terenie Czech jest zerowa,
ponadto istnieje całoroczny obowiązek
jazdy z łączonymi światłami
oraz posiadania kamizelki odblaskowej.
Obowiązkowe są również: apteczka (w tym rękawice gumowe)
oraz komplet zapasowych żarówek do świateł.

Należy pamiętać, że obecnie winiety obowiązują nie tylko na autostradach ale również na drogach ekspresowych. O zakupie winiet nie można zapomnieć (choć osobiście znam przypadek, że kierowca nieświadom tego obowiązku szczęśliwie objechał całe Czechy:)- bramek na autostradach nie ma ale patrole policyjne wyposażone w lornetki sprawdzające obecność winiet na przedniej szybie wcale do rzadkości nie należą (zwłaszcza przy zjazdach z autostrad) a kary są wysokie.

 

 

Na zakupionej naklejce należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu i przykleić w widocznym miejscu na przedniej szybie. Winietki, które straciły już ważność, należy usunąć (za posiadanie na szybie nieważnych naklejek również grozi mandat). Pamiętajcie, że należy zachować do kontroli kupon kontrolny otrzymany przy zakupie naklejki. Jego brak jest traktowany tak samo jak jazda bez naklejki- no i też grozi mandatem.

 

CENY WINIET W 2014 roku (dla pojazdów poniżej 3,5 tony)

Okres ważności winiety: Cena:
roczna: 1500 CZK
miesięczna: 440 CZK
10-dniowa: 310 CZK

Winiety można kupować na stacjach benzynowych, są też dostępne na przejściach granicznych- choć tam przelicznik jest pewnie nieco mniej korzystny.Ostatniego zakupu winiety na rok 2014 dokonaliśmy na stacji Shell, kilka kilometrów za granicą polską (w trakcie podróży Katowice- Bohumin- Praga). Były dostępne wszystkie rodzaje winiet - choć niestety często zdarza się na stacjach blisko granicy brak winiet tych najbardziej pożądanych przez turystów- 10 dniowych.

Inne artykuły dla kierowców:

LPG w Czechach

Trochę o przepisach ruchu drogowego

 

 

Oficjalna strona czeskich autostrad: www.ceskedalnice.cz/znamky.htm (na tej stronie również zaznaczone zostały płatne odcinki dróg w Czechach).